5 dôvodov, prečo nosiť prilbu

Lezenie je kategorizované ako nebezpečná aktivita, ale existujú spôsoby, ako riziko, ktoré k tomu patrí minimalizovať. Rozhodnutie, rovnako ako aj posledné slovo o tom ako veľmi chcete byť chránení, je na vás.

Ako malí sme jazdili na bicykli či na lyžiach bez prilby. Iná možnosť väčšinou ani nebola. Dnes tieto možnosti už máme a vidno to aj na cestách či lyžiarskych svahoch. Cyklistickú prilbu má už takmer každý a na svahoch je to tiež okolo 80% lyžiarov. Išlo by to bez nej aj dnes, samozrejme, ale prečo pokúšať štastie.

Prečo teda nosiť prilbu pri lezení? Tu je 5 dôvodov…

1. Skala nie je umelá stena

Väčšina horolezcov dnes začína na umelých stenách a postupne prechádza na skaly. Na umelej stene prilbu väčšinou nosiť nemusíte. Niekde sa múžete stretnúť s penovými podlahami, istenia nie sú ďaleko od seba, chyty sú pripevnené pevne ku stene a každý dáva na každého pozor.

Ale na skale je to iné. Vzdialenosti medzi isteniami sa líšia, spadnúť až na zem či obiť sa o skalu môžete takmer stále. Chyty sa môžu zlomiť a zhora môžu padať rôzne predmety. Pri lezení na skale existuje oveľa viac nebezpečenstiev ako na lezeckej stene.

2. Prilba funguje

Prilby zachránili nespočetné množstvo životov, či už to bolo na skalkách, v horách či pri ľadovom lezení.

Dokonca aj bouldrista John “Verm” Shermann, ktorý prišiel s bouldrovou V-klasifikáciou, začal nosiť prilbu po tom, čo bol veľakrát otrasený. Povedal: “V súčasnosti, ak nemôžem nájsť legitímny dôvod prečo nenosiť prilbu, tak ju mám. Je to v 98% prípadoch.”

3. Technológie sa vyvíjajú

Dlhú dobu horolezci nenosili prilby, dokonca ani pri alpskom lezení, pretože boli veľké, nepohodlné a nebolo v nich dobre počuť. Boli vyrábané nie aby chránili hlavu pri páde, ale aby chránili pred padajúcimi objektami.

Za posledných pár rokov začali prilby nosiť aj “starí veteráni”, pretože sú ľahké a dobre odvetrávané. Technológie sa vyvíjajú a dnes je na trhu veľké množstvo modelov, ktoré spĺňajú potrebné normy a je si z čoho vyberať. Záleží len na vás či sa rozhodnete pre základný model, ktorý je dostupný už za pár eur alebo ultra ľahký najnovší model.

4. Riziká

Nováčikovia nepoznajú reálne riziká spojené s lezením. Neuvedomujú si, čo všetko sa im môže stať. Je preto potrebné, aby skúsení lezci išli príkladom, nosili prilby a informovali nováčikov o všetkých možných rizikách. Napríklad prečo nemať lano medzi nohami, prečo mať správne oblečený sedák alebo prečo necvakať s úplne natiahnutou rukou, keďže ešte aj vysoko nad zemou hrozí pád na zem.

Z natiahnutej šľachy sa vyliečite, ale z poranenia hlavy sa vám to podariť nemusí.

5. Samozrejmosť

Prilba by mala byť na skalách aj v horách samozrejmosťou. Lezenie nestojí za to, aby ste umreli či sa dochrámali kvôli tomu, že ste nemali prilbu. Prilby nie sú o neporaziteľnosti, sú o tom, že zvyšujú vaše šance na prežitie nehody súvisiacej s hlavou.

[space value=”50″]

Páčil sa ti článok? Podpor nás…

Horalka

Lajky vyzbierané na Facebooku či Instagrame nás veľmi tešia a sú pre nás veľmi dôležité. Vďaka ním sa dostávame do povedomia a zviditeľnujeme sa. Kedže vám ale chceme prinášať stále hodnotnejší a zaujímavejší obsah, aj malá podpora v hodnote Horalky nás poteší a pomôže.
Možnosti, ako sa to dá, nájdete v sekcii – Podporte nás.
Ďakujeme.

Recommended Posts