Poistiť, či nepoistiť? To je otázka…

Otázka, ktorá sa vynára v posledných týždňoch na mojich internetoch viac ako inokedy, a preto prišiel čas vyjadriť aj svoj názor a to práve v tomto článku. Koho nezaujíma, nech ďalej ani nečíta…

O čo teda ide? Či používať alebo nepoužívať poistný uzol, tzv. poistku za osmičkovým uzlom.

Spolky, nie len na americkom kontinente, presadzujú politiku naviazania sa na osmičkový uzol bez poistenia. Pochopiteľne sa pri každom takomto tipe strhá diskusia, či áno alebo nie.

Na jednej strane sú ľudia, ktorí si myslia, že to potrebné nie je, pretože to nijako neovplyvňuje silu naviazania, osmička ako taká je dostatočne silný uzol, nezavadzia to, lepšie sa to kontroluje a pod. Z menej rozumných argumentov, no žiaľ veľmi často sa opakujúcich, mi nedá nespomenúť príspevky typu – „veď to povedala Asociácia, oni vedia čo robia“…

Na druhej strane panuje názor, že poistiť sa proti ľudskej chybe je vhodné a vyžadujúce. Správne naviazanie to síce neovplyvňuje, ani nezvyšuje pevnosť osmičkového uzla, ale pri zle zaviazanej osmičke to môže život zachrániť.

Takže ako? Poďme si to rozobrať na drobné.

Kontrola spolulezcov pred lezením

Každý zodpovedný horolezec vám povie, že kontrola spolulezcov je nevyhnutná pred každým lezením a hlavne v prípade, že dotyčného nepoznáte veľmi dobre, alebo s ním neleziete veľmi často …. ČO TO PÍŠEM?!

PRED KAŽDÝM LEZENÍM !!! BODKA. A VÝKRIČNÍK !

Či poleziem s mamkou, babkou, sestrou, otcom, kamošom, Sharmom, Ondrom či horským vodcom.

!!! VŽDY SI SPRAVÍM KONTROLU !!!

Bežná prax je ale taká, že nie každý tomu prikladá až takú dôležitosť, aká by bola na mieste. Iba zopár ľudí v mojom okolí ju robí poriadne tak, ako by to malo vyzerať. Moja skúsenosť je taká, že ak sa na niekoho otočím kvôli kontrole uzla, dotyčný len pozerá s vypleštenými očami, že čo vlastne chcem a keď už na to príde, tak len prikývne, že v poriadku. A nie som presvedčený o tom, že to skutočne skontroloval. Proste povedal, čo sa čakalo.

Takže otázka na telo. Kontrolujete sa poriadne pred každým lezením? Alebo nechávate priestor na možné ľudské zlyhanie, ktoré môže zapríčiniť nešťastie?

Osmičkový uzol

Nie, nebude nasledovať správne viazanie osmičkového uzla, ani jeho rozoberanie, ktorá verzia je pevnejšia, či porovnávanie s dračou slučkou a pod. Bolo by to na dlho a nie je to hlavným cieľom tohto článku. Možno nabudúce. Pre podstatu tohto článku nám stačí vedieť nasledovné:

  • je to medzinárodne uznávaný uzol pre správne a bezpečné naviazanie,
  • správne uviazaný a správne zaťažený je dostatočne pevný.

V jednoduchosti – nemali by sa mu krížiť pramene a z uzla by mal trčať minimálne! 10-násobok priemeru lana. Štandardne sa kvôli bezpečnosti hraničné hodnoty nepoužívajú a v praxi sa teda používa 15-20cm. Vtedy môžeme hovoriť o bezpečnom naviazaní. Za predpokladu, že sú dodržané aj ostatné náležitosti – správne vedenie lana cez sedák, nenaviazanie do pútok na materiál a pod.

A čo s prekríženými prameňmi? V podstate nič. Na bezpečnosti to neuberie, len sa vám môže po zaťažení horšie rozväzovať a sťažíte, alebo úplne tým znemožníte kontrolu partnerovi, ktorý sa iba začne zamýšľať nad tým, s kým sa to naviazal na lano, keď nevie správne naviazať ani základný uzol.

Poistný uzol

Poistný uzol – podstata tohto článku. Veľmi veľa krát som už počul, že ho lezci viažu iba preto, aby skrátili veľa trčiaceho lana z uzla. Ach jaj. Veľa ľudí ani netuší, alebo si neuvedomujú význam tohto uzla. Každá minca má dve strany. Začnime tým, prečo niektorí poistku odmietajú:

  • aj tak sa rozviaže
  • komplikuje kontrolu
  • zavadzia pri cvakaní
  • pri páde sa môže o čosi zachytiť
  • nezvyšuje pevnosť osmičkového uzla

To všetko môže a nemusí byť tak úplne pravda. Na druhej strane si povedzme, prečo by sme ju používať mali:

  • ak dokážem uviazať poistkový uzol, mám určite dosť lana vychádzajúceho z osmičky
  • zálohuje osmičkový uzol

Päť argumentov voči dvom, hm? Väčšina hore uvedených nedostatkov je z dôsledku lenivosti alebo zlého uviazania. To sa dá odstrániť veľmi jednoducho. Uviažte si ju správne! Použite dvojitý rybársky uzol, uviažte ju blízko osmičkového uzla a poriadne utiahnite.

Poistný uzol nie je jednoduchý rybársky uzol (resp. vodcovský), 15cm vzdialený, a len preto, aby som nemal voľný koniec lana príliš dlhý. Nebude vám nič zavadzať, zachytávať sa, ani rozväzovať. Celkom to dáva zmysel, nie?

Tým najdôležitejším, prečo by sme poistný uzol mali používať, je z môjho pohľadu práve spomenutá záloha. Všetci sme len ľudia a nikto nie je dokonalý. Chyby z nepozornosti sa stávajú. Treba si to priznať a správať sa tak, aby sa nestala osudnou. Inými slovami, poistka ako záloha má zmysel (predovšetkým v prípade ľudskej chyby alebo zlyhania partnerskej kontroly, ktorej sme sa venovali na začiatku článku).

Len nedávno sa na internete objavil prípad ako vynikajúco sa dá interpretovať naviazanie osmičkou. V danom prípade je to nespochybniteľne poistka, ktorú tam chcem mať uviazanú poriadne, ak by mi to čudo nikto neopravil. A verte mi, neviete si ani len predstaviť, čo ľudia vo svojej kreativite dokážu pri lezení vymyslieť. Veď posúďte sami.

Viac zaujímavých lezeckých chýb, či prešľapov zo stien a skál nájdete aj v albume na našej facebookovej stránke. Ak niečo podobné máte nafotené aj vy, budem rád, ak sa s nami o to podelíte a pošlete nám to.

Správne naviazanie

Veľa ľudí vie, ako to má vyzerať – teoreticky. Všimli ste si ako sú ľudia naviazaní v praxi? Keď pôjdete najbližšie na stenu, poobzerajte sa. Jeden nemá poistku a z uzla mu trčí iba krátky konček. Druhý má zase poistku, ale trčí mu z nej 30 cm koniec, lebo mu nevyšlo lano. Fakt zaujímavý pohľad.

Ako má teda správne naviazanie vyzerať? Pozrite si to na obrázku nižsie.

Slučka cez naväzovacie oká by mala byť vo veľkosti spojovacieho(istiaceho) oka, uzol je krásne symetrický, pramene sa mu nikde nekrížia a poistka je dvojitý rybársky uzol, zaviazaný čo najbližšie k hlavnej osmičke.

Pri takomto naviazaní, nie je možné aby poistka zavadzala, či pri lezení akokoľvek škodila. Ba dokonca máte poriešený aj voľný koniec lana. Chce to iba obetovať 3-5s viac času na naviazanie.

Záver

Čo napísať na záver.

Existujú len dva typy ľudí. S poistkou a bez poistky. Lezecké spolky sa prikláňajú k voľnému koncu, aby naviazanie bolo čo najjednoduchšie a najprehľadnejšie. A keď vidím ako nedbanlivo sa k poistnému uzlu pristupuje, ani sa im nečudujem. Je len na vás a vašom rozhodnutí, ku ktorej skupine sa pridáte. Či si dáte záležať na správnej dĺžke voľného konca, bez akýchkoľvek skracovacích uzlov, alebo si uviažete poriadny poistný uzol tak, ako je to spomenuté vyššie.

Za seba hovorím, že netreba byť lenivý a jednoznačne – POISTIŤ!

A nech sa už rozhodnete akokoľvek, nezabúdajte na poctivú kontrolu spolulezcov.

Lezte bezpečne a zodpovedne.

Horám zdar!
RadkoBartko

Recommended Posts