Nový Zéland – ako sa naň pripraviť

Piate pokračovanie, posledné. Lúčenie s Novým Zélandom. Mentálna príprava na niekoľko veľa hodín strávených na letiskách a v lietadlách. Ide sa domov.

Ešte sme sa zastavili vo Wellingtone, pobudli jednu noc v Sydney, oslávili narodeninový predvečer so známymi a nesmelo sme sa odšuchtali na letisko.

Cestu nebudem popisovať do detailov. Našťastie, nebola až taká tragická ako príchod na Nový Zéland. Bola veselá. Erička oslavovala narodeniny takmer v každom časovom pásme, čo znamenalo veľa pozorností posádky na palube našich letov. Jediná nepríjemnosť ma čakala až vo Waršave, kde som musela utekať na ďalší let a zjavne som utekala rýchlejšie ako moja batožina, lebo tá to so mnou nestihla a prišla o deň neskôr.

Pred cestou na Nový Zéland

Zážitkov bolo veľa. Nie je možné vyrozprávať všetko v piatich krátkych blogoch, ale čo možné je, podeliť sa o skúseností a pomôcť v príprave budúcim turistom. Idem teda na to.

Doprava a ubytovanie

Dostať sa na Nový Zéland nie je problém ak máte financie a čas. Leteckých spojení je viac a je na vás, koľko ste ochotní investovať. Víza na vstup potrebné nie sú, ale odkontrolujte si potrebné papiere v prípade prestupov v iných krajinách.

Samotné ostrovy sú väčšie ako by ste si podľa svetových atlasov a glóbusov mysleli. Nemusíte absolvovať všetky presuny v autách. Rozhodne odporúčam využiť vnútroštátne lety. Air New Zealand sú top aj čo sa týka inštruktážneho videa o bezpečnosti počas letu.


Ak sa rozhodnete pre požičanie auta, nezabudnite si vybaviť medzinárodný vodičský preukaz. Na Novom Zélande sa šoféruje naľavo, ale zo skúseností, premávka na Južnom ostrove je pokojná a prehľadná. Zápchy sme si užili len v Queenstowne. Zlaté pravidlo, že pomalšie autá odstavujú na kraji na miestach na to určených, aby pustili tie rýchlejšie a nebrzdili premávku sme častokrát veľmi ocenili. Značenie prehľadné. Kvalita ciest rôzna. Záleží od vašich plánov. Naše treky obsiahli aj nejaké offroady a prechody cez riečky, preto sme investovali do poistenia pokrývajúceho možné škody v plnej výške.

Ubytovanie a strava

Nový Zéland vás nemusí zruinovať. Stravovanie v reštauráciach je o niečo drahšie ako u nás, ale pokiaľ sa stravujete v reštaurácii len z času na čas, dá sa to. Hlavné jedlo je možné nájsť od 7-10 eur, ale aj 22, podľa preferencie. Supermarkety však majú ceny prijateľnejšie a pokiaľ zvolíte ubytovanie, kde je možné variť, ušetríte. Alkohol je však o dosť drahší. Čas na detox. To platí aj o cigaretách.

Ubytovanie je rôzne. Od luxusu, za ktorý vybalíte výplatu, cez rôzne kempy a hostely. Náš výber bol na základe recenzií na airbnb.com a booking.com. Pozor na to, kto recenziu píše. Naše skúsenosti boli teda rôzne, ale udržali sme to na priemere 20-25eur na noc, na osobu.

Čo si zabaliť?

Ideálne všetko a nič. Všetko potrebné a nič navyše.

Predpoklad pri ceste na Nový Zéland je, že ľudia idú turistikovať. Takže naozaj čistučké a suché turistické topánky, jedny tenisky na bežné presuny či šoférovanie, nejaké žabky/sandále a batoh na výlety. Oblečenie možné vrstviť na rôzne verzie počasia, ktoré vás môže zastihnúť. A to myslím od plaviek, po čiapku a teplý šál. Rozhodne sa ale neunúvajte zbytočne veľkými množstvami, keďže práčka a sušička za euro je základným vybavením na každom ubytovacom zariadení.

Slnečné okuliare na slnečné dni, čelovku, keď príde noc. Všetku potrebnú elektroniku vrátane nabíjačiek a externej nabíjačky, hygienické potreby a lieky a odporúčam aj vlastnú fľašku, malú misku, príbor a nožík v prípade, že sa rozhodnete stravovať po svojom.

Plánovanie

Akokoľvek sa budete snažiť, pokiaľ idete na Nový Zéland len na dovolenku, ktorá netrvá aspoň pol roka, nestihnete vidieť všetko. Tieto ostrovy ponúkajú neuveriteľne veľa možností a rôznorodosti.

Mne neprislúcha rozhodnúť za vás, no ak máte obmedzené časové možnosti, skôr či neskôr si budete musieť vybrať. Naša voľba padla na Južný ostrov, keďže cieľom bolo ísť ďaleko od ľudí, do prírody a do hôr, kde nám cestu skrížia akurát tak ovečky. A výber neľutujeme.

A keď raz budem veľká, pekná a bohatá, možno poruším pravidlo, že je ešte takmer celý svet, čo na mňa čaká a nebudem sa vracať, kde som už bola a ešte neprecestovaný Nový Zéland si pozriem so svojím dvojmetrovým plus jedna…

Recommended Posts