Nový Zéland – jazero Wanaka

Štvrté pokračovanie rozprávania o ceste na Nový Zéland bude plné gýčových fotiek dokonalo krásnej prírody. Poviem rovno, že s textom som si veľa starostí nerobila. Nemajte mi to teda za zlé, ale buďme k sebe úprimní… Načo…

Táto časť výletu sa sústreďovala okolo jazera Wanaka. Pred cestou tým smerom sme sa však zastavili vo vtáčom sanatóriu, kde robí najúžasnejšia teta ako z rozprávky, s charizmou milión… a okrem nej aj ohrozené druhy papagájov… kakariki, kea, kakapo… nie, nie sú to náhodné zhluky slabík…

Ak si myslíte, že sa dokážete univerzálne a efektívne zabaliť, Nový Zéland to preverí. Počasie sa tu mení bez varovania. V jeden deň sme mali na sebe pomaly každý kus odevu, ktorý sme si zabalili a i tak sa nám vietor vo Fjorlande dostával až na kostí. Hneď ďalší sme sa túžili vyzliecť do plaviek a zaplávať si v jazere Wanaka tak, ako to niektorí odvážlivci naozaj spravili.

Toto jazero pozná každý instagramový fanúšik vďaka… wait for it… STROMU. Známy #thatwanakatree je považovaný za najfotogenickejší strom na Novom Zélande a stal sa úplnou senzáciou na sociálnych sieťach. A toto je on – aj so slávnostnými fanfárami…

Čo si však naozaj fanfáry zaslúži je výstup na Isthmus Peak. Je to makačka, ale s dostatočným množstvom tekutín, opaľovacím krémom a prestávkami “na fotenie”, to sa dá zvládnuť. Podľa sprievodcov je tento trek o niečo náročnejší ako výstup na Roys peak, ale o to menej turistov hore stretnete. Dokážete si naplno vychutnať každý centimenter dokonalej panorámy.

A keď jeden deň zaberáme, ďalší nasleduje o niečo voľnejšia turistika. Predsa len, sme na dovolenke a netreba sa úplne zničiť. Krásou ani tento trek nezaostáva. Cieľ Rob Roy Track. Alebo inak, vybrali sme sa na ľadovec aj napriek upozorneniam o lavínovom nebezpečenstve, keďže jar a topenie ľadov je v novembri na Novom Zélande v plnom prúde.

Samozrejme, zvládli sme to bez akejkoľvek ujmy na zdraví a deň sme zakončili lokálne tradičnou večerou – Fish&chips – u Erika – ODPORÚČAM. Celkovo, Nový Zéland neponúka veľké gastronomické zážitky, ale ryby, to im teda ide. A chválim aj vínko. Eric’s Fish&Chips boli dokonca tak dobré, že uverejňujem napchávaciu fotku bez akéhokoľvek makeupu – a to nie je len tak!

Posledný trek, ktorý sme na Novom Zélande absolvovali začína v oblasti za Queenstownom, Glenorchy. Fanúšikovia Pána Prsteňov si toto miesto môžu správne spájať s natáčaním. Dala som si prestávku v písaní, lebo nechcem stále opakovať rovnaké prídavné mená, ale s ničím originálnejším už asi neprídem. Proste krása. Routeburn Track.

Recommended Posts