5 dôvodov, prečo je top rope fajn

Minule, keď som bol s kurzistami na skalách, som si spomenul na jedno krátke videjko, ktoré som videl dávno na nejakom festivale. Lezú top rope, dosť sa pri tom ešte boja a neveria tomu. Ja sa im snažím vysvetliť, nech lezú a skúšajú čo chcú, že top rope je super a bezpečný. Videjko s nadhľadom pojednáva o top rope lezení a jeho výhodách.

Top rope vás v lezení posunie ďalej, ale je to aj skvelý spôsob ako stráviť parádny deň na skalách. Po Slovensku sa nachádzajú skaly, na ktorých vrch sa dostanete aj bez lezenia a môžete si zbudovať top rope štand.

Zbudovanie štandu môže byť najnebezpečnejšou časťou dňa, podľa toho, kde sa štand nachádza. Dôležité je, aby ste vedeli ako na to.

Snažte sa chrániť lano pred odieraním na hrane skaly, používajte vlastný materiál, neničte barany (prasiatka), ktorých výmena môže byť komplikovaná a istite poriadne. Pád do voľného lana na top rope je nepríjemný pre lezca, ktorý to vôbec nečaká a štand je zároveň zaťažovaný väčšou silou. Lezenie v previsoch či traverzoch môže byť trochu komplikovanejšie ako lezenie vertikál.

Takisto nebuďte sebci a keď sa v okolí nachádzajú ďalší lezci, tak po pár kolách uvoľnite cestu a premiestnite si lano ďalej.

Tu je päť dôvodov, prečo je top rope fajn:

Bezpečnosť

Aj pri lezení top rope sa môžete zriedka zraniť, ale je to určite bezpečnejšie ako lezenie na prvom konci. V podstate pokiaľ istič drží lano napnuté, tak ste v suchu. Pri lezení na prvom konci môžete kľudne skončiť aj na zemi.

Tréning

Dokonca aj profesionáli, ktorí nacvičuju ťažké cesty lezú top rope. Zdolávanie ťažkých ciest nie je len o morále, ale hlavne o správnom pospájaní krokov. Nacvičíte si pohyby na top rope, čím sa vyhnete nespočetným padaniam do borhákov či vlastných istení.

Objavovanie

Nie každý vie ako liezť na prvom konci, alebo nie každý to potrebuje. Všetci máme kamarátov či rodinných príslušníkov, ktorým chceme ukázať lezenie. Naštartujte teda top rope a môžu si bezpečne vyskúšať o čom to lezenie je. Množstvo ľudí začína s lezením práve na top rope. Je to skvelý spôsob ako si zvyknúť na expozíciu, čítanie skaly a pohyb po nej.

Bez stresu

Nemusíte robiť nič, na čo sa necítite. Len preto, že si váš partner, priateľ, priateľka či pes myslia, že by ste si mali stiahnuť lano a vyliezť to na prvom, neznamená, že musíte. Pri top rope nie je dôvod byť stresovaný kvôli tomu, že sa neviete dostať k ďalšiemu isteniu a či padnete na zem.

Je to zábava

Je úplne parádne dať si pár bezstarostných lezení, len tak na odreagovanie.

[space value=“50″]

Páčil sa ti článok? Podpor nás…

Horalka

Lajky vyzbierané na Facebooku či Instagrame nás veľmi tešia a sú pre nás veľmi dôležité. Vďaka ním sa dostávame do povedomia a zviditeľnujeme sa. Kedže vám ale chceme prinášať stále hodnotnejší a zaujímavejší obsah, aj malá podpora v hodnote Horalky nás poteší a pomôže.
Možnosti, ako sa to dá, nájdete v sekcii – Podporte nás.
Ďakujeme.