Nový Zéland – Te Anau

Tragikomický nástup dovolenky vystriedali už len pozitívne emócie spojené s čarom Nového Zélandu. Itinerár, ktorý sme mali pred sebou, sa sústreďoval predovšetkým na Južný ostrov a možnosti turistického vyžitia, ktoré ponúka. Začínali sme v Queenstowne.

Prvá noc strávená práve v tomto čarovnom meste viedla ku krutému precitnutiu. Narovinu povedané, je čas priznať si, že máme o čosi viac ako 20 a búrlivý nočný život nám už príde ako z iného sveta. Inými slovami … Mládi v prdeli a do důchodu daleko.

Odhliadnúc od ubytovania v papierovom hosteli, kde sa človek prilepí k podlahe, Queenstown je „must visit“ miesto.

Jazero Wakatipu obklopené horami, pulzujúca atmosféra mestečka, kde nájdete všetko od pouličných umelcov, hýriacej mládeže, obchodíkov preplnených suvenírmi a merino produktami, po reštaurácie so skvelým jedlom. My sme to dali šetrne, slovensky. Žiadne drahé bary. Kúpili sme si fľašku vína a deň sme zakončili dlhou prechádzkou po brehu jazera.

Ráno nasledoval presun smer Te Anau a ešte trošku ďalej, smerom na Milford Sound. S malými prestávkami, keď nám oči išli vypadnúť z tej krásy a museli sme zastaviť na kraji cesty, alebo vtedy, keď nás na to naviedlo značenie pre turistov.

Nový Zéland má to, čo Slovensku chýba. Nie sú to krásy prírody, lebo tou Pánbožko nešetril ani u nás. Je to troška z chválenkárskej mentality, vďaka ktorej dokážu z bežnej veci spraviť čin hodný minimálne nobelovej ceny, medaily za statočnosť a pridať k tomu aj spomienkový deň zapísaný už navždy v kalendároch. Dôkazom toho sú aj takzvané Mirror lakes – Zrkadlové jazerá. Ako všetci vieme, pokojná hladina jazera je ako zrkadlo. Ale nie všetci z toho spravíme turistickú atrakciu. Stačí správne osadiť tabuľku na hladinu vytvoriac zrkadlový obraz, pridať navigačné tabule a popis 2-3 štebotavých vtáčikov a tripadvisorom top hodnotená atrakcia, ktorá núti celé davy zastavovať svoje autá, či autobusy, je na svete.

Počasie nám v tento deň neprialo, jemný dážď nás však neodradil a nastúpili sme na plánovaný hike. Poľahky sme našli odstavné parkovisko Key Summit – The Divide, vybavené inštrukciami o čistote obuvi, ťažko skúšanými toaletami a náučnými tabuľami. Pre nás to bolo východiskové miesto priemerne náročnej prechádzky na prvý deň, ale pre mnohých je to úsek populárneho Routeburn Tracku, ktorý trvá niekoľko dní. Naše časové dovolenkové limity to žiaľ neumožnili.

Turistika po pralese je iná paráda a aj keď sa nám neukázali výhľady v plnej kráse kvôli počasiu, časovo nenáročnú prechádzku so zvládnuteľným prevýšením na rozhýbanie kostí po dlhej ceste rozhodne v rámci presunov medzi mestami, keď človek môže vyhradiť len 2-3 hodinky, odporúčam.

Ako ďalší skvelý výlet z Te Anau rozhodne odporúčam Milford Sound a návštevu ikonických fjordov. Už samotná cesta pohladí dušu a keď napokon prídete do cieľa, zmôžete sa len na tiché waw a asi milión fotiek. Je to miesto, kde sa stretáva more, prales, ľadovec, vodopády, alpský porast.. miesto, kde vás pozdraví húf tuleňov, tučniakov, kde môžete stretnúť šantiace delfíny a tiež rôzne druhy vzácnych vtákov, respektíve papagájov ako je kea.

Výlety je možné absolvovať turisticky, kajakmi alebo loďou, ktorá zájde až pod úžasný omladzujúci vodopád. Jeho účinky môžem len potvrdiť, lebo v strachu, že ma dohnala 30tka som sa vo vodopáde “okúpala”. Výsledok sa dostavil hneď na ďalší deň. Mala som pleť ako 15ročná. Plnú nepríjemného akné…

Odporúčané články