Výhľady v okolí Košíc

Nie, naozaj nemusíte byť horolezec, (mať zodraté prsty a mizernú manikúru), aby sa vám dostalo nádherného výhľadu zo skál. A áno, v okolí Košíc je toho viac ako Sivec, i keď samozrejme, ani tomu nie je čo vyčítať.

Ak aplikujeme rovnaké kritérium ako v predchádzajúcom článku (ktorý nájdete tu: Výlety v okolí Košíc):

  • max hodinka cesty autom z metropoly východu,
  • absolvovateľnosť so školopovinnými deťmi, či gaučovými turistami, ktorí práve začali objavovať krásy pohybu v lese (ako su komáre, kliešte, prepotené tričká a blato),

Po ruke sú napríklad nasledujúce tri alternatívy, ktoré stoja za to.

Inak, kým budete čítať ďalej, priznám, že celý článok bude postavený na fotkách a popise cesty, lebo dneska ma múza nekope. Ale niekedy ísť rovno na vec nie je zlé. Koniec koncov, ide predovšetkým o inšpiráciu pre vás (moji desiati čitatelia podľa prieskumu na instagrame), ktorí váhate, kam vybehnúť na čerstvý vzduch.

Drienková Skala

Ak vyrážate z Košíc, potrebujete 25 minút na cestu autom k vodnej nádrži Ružín, kde turistický smerovník – a jeden z možných začiatkov výstupu na Drienkovú skalu – vidno už z cesty. Pipočítajte ďalších 5, ak pri smerovníku odbočíte doprava a ešte sa kúsok zveziete ďalej, cez chatovú oblasť na zatáčku s dreveným označením Tisovec. Aj tu je v poriadku, ak auto odparkujete.

Jediná cesta smerom hore do lesa, je tá vaša. Čaká vás výstup cez krovinatý porast, následne mierne doľava, stále hore cez les, kde po dažďoch čaká aj trocha blata, až k oslavnej bráne zo sklonenej brezy, ktorá vás víta na Siveckých lúkach, s príjemným posedením a možnosťou nabrať dych.

Teraz prichádza bod zlomu – nepokračujete ďalej do kopca do lesa do ľava, kde by ste išli, ak by ste išli na Sivec, ale vydáte sa dole, doprava. Netešte sa, každá cesta cesta dole znamená, že keď sa budete vracať domov, čaká vás cesta hore. Od tohoto bodu sa hore a dole pravidelne strieda. A poviem vám narovinu, nie raz si poviete, že už len tento „posledný kopček“. Že ste našli Drienkovú skalu pochopíte ale rýchlo. Spadne vám sánka dole z úžasného výhľadu, ktorý sa vám naskytne.

Celkovo to hodnotím ako mierne náročnú túru (keďže berieme do úvahy najmladších turistov s kratšími nohami) s trvaním tak 1,5 hodiny, podľa zdatnosti, možno počítajte aj 2. A naspäť tou istou cestou o čosi kratšie, samozrejme.

Folkmarská Skala

Číslo dva, Folkmarská skala, ponúka na výber hneď niekoľko trás. Z obce Kojšov, kde to je troška strmák, od Gregorovho prameňa, ktorý ale v čase vzniku článku prerábajú spolu s úsekom cesty okolo alebo z Folkmarského sedla.

Pohodlné parkovanie pri kríži cez víkend zbadáte hneď. Nedajte sa ale zlákať cestičkou na tejto strane. Ak idete na Folkmarskú skalu, prejdite cez cestu a vydajte sa asi 5 minút po zelenej, kým prejdete na žlté značenie. A potom idete a idete a idete… Ale je to skôr prechádzka, naozaj nenáročná, ktorá jedným smerom trvá tak hodinu. Posledných 15 minút je troška strmších, ale oplatí sa vydržať.

S malými turistami to dáte do dvoch hodín (overené na deťoch vo veku 3, 7, 9, 11).

Ak je pekne, naskytne sa vám pohľad aj na Tatry, ale kopec dookola, a údolie nadchne každého milovníka prírody a výhľadov. Hore môže fúkať, takže s tým počítajte. Ale nech vás to neodradí. Tento výlet stojí za extra vrstvu v batohu.

Rankovské Skaly

A aby sme stále nechodili len jedným smerom, Rankovské skaly sú úplne inde. Tentokrát je potrebné vyraziť smerom na Herľany.

Ak ste si spomenuli na Herľanský gejzír, ktorého erupcie majú cez 20 metrov, tak sa nemýlite – je to presne tým smerom. Pri správnom plánovaní môžete za celý deň stihnúť vybehnúť na Rankovské skaly a poobdivovať aj samotný gejzír. Dátum a čas najbližšej erupcie si môžete pozrieť na stránke obce Herľany.

Ak ale prejdete cez park, natrafíte na značenie priamo hore príjemným lesíkom. Nedajte sa zmiasť, že cesta pokračuje na asfaltku, ten kúsok po nej poslušne prejdite až ku krížu na ľavej strane lúky. Ako inak, ďalej cez lúku do lesa a opäť trocha do kopca, až na hrebeň, kde vás rázcestník pošle do p… ľava. Približne po 15tich minútach sa môžete tešiť z výhľadu a príjemného posedenia na lavičke na kraji skalnej plošiny, ktorá ale končí, resp. pokračuje dole takmer kolmo, takže opatrne!

Celkovo to podľa turistických máp trvá pod dve hodiny, takže ak pripočítame konštantu “začínajúci turista”, prípadne “detský turista“, možno by som pridala pol hodinku navyše.

Ak ste sa dostali až na koniec článku, alebo ste preskrolovali názvy a pozreli obrázky, inšpirovali sa, navštívili aspoň jedno z miest, neváhajte a pridajte nejaký páčik na sociálnych sieťach. Geckon klub Košice má veľa nápadov a chce tu byť pre všetkých športových nadšencov, či nadšencov prírody a aj vďaka vám sa o nás môže dozvedieť o čosi viac ľudí. Ďakujeme!

Odporúčané články