Zo života s horolezcom… a zo života na Kube (časť II. – Havana)

Ako som v predchádzajúcom článku napísala, cestu začíname v Havane.

centrum

Hneď po prílete odporúčam využiť prvú možnosť zámeny peňazí, ktorá je na prízemí letiskovej haly v podobe akýchsi automatov. Samozrejme, nie je to žiadna rýchlovka a náš vopred dohodnutý šofér na nás musí preto čakať takmer hodinu, ale pozitívne je, že je zjavne na čakanie zvyknutý (a možno preto si účtuje za cestu z letiska 25CUC – ako sme sa dozvedeli, cestou späť, môžete to skúsiť zjednať na 20CUC).

Pred nástupom do auta ešte absolvujeme 3 námatkové kontroly voľne postávajúcich policajtov (pasy vždy poruke) a až potom sa vydávame do Centra Havany.

ubytovanie

Troška váhame, keď zastaneme pred fialovou budovou, ktorá vyzerá, čiastočne vybývaná, ale samotný apartmán a naša izba dajú naše dojmy naporiadok. Ubytovanie sme riešili dopredu cez airbnb (cez tento link sa môžete zaregistrovať a prvé ubytovanie máte dokonca so zľavou…).

Rýchla sprcha, a keďže máme stále pol dňa pred sebou, vyrážame do ulíc, smer Havana Vieja.

Malecon

Áno, dá sa ubytovať aj priamo v Starej Havane, ale naša voľba je lacnejšia a stále dostupné aj pešo. Inštrukcie sú jednoduché, stále rovno. Keď sme zistili, že nie každé stále rovno je to pravé a navyše správnym smerom, nájsť podmanivé uličky Starej Havany už nebolo ťažké.

more

Začíname prechádzkou po Malecone. Búrlivý oceán, silný vietor… urobím pár fotiek a rezignujem. Schovávame sa v uličkách, ktoré vyzerajú stále historickejšie, poetickejšie, zaujímavejšie.. áno, zámerne nepoužívam slovo krajšie, aby to nebolo zavádzajúce. Havana je krásna, ale tak inak.

ulicka veza

Cestou domov sa zastavujeme v La Floridite, kde si za cenu, ktorá bolí pri srdci, dávame ako správni turisti daiquiri, ktoré obľuboval aj Hemingway. Pochopiteľne, množstvo alkoholu bolesť pri srdci postupne zmierňuje, keďže v tejto krajine sa rumom nešetrí a napokon nám celková suma ani neprekáža v pokojnom spánku.

Capitol

Keď budete v Havane, rozhodne zvážte Free Walking Tour. Odporúčam Viktora (klikajte tu) , vyštudovaného právnika, ktorý dal prednosť úlohe turistického sprievodcu. Áno, tieto walking tours poskytuje aj v angličtine na celkom slušnej úrovni.

Plaza

Jeho vedomosti, zaujímavé fakty a príbehy nás sprevádzajú počas takmer troch hodín hneď nasledujúce ráno. Zároveň tak získavame rýchlu orientáciu v Starej Havane, registrujeme orientačné body, počúvame príbehy z minulosti, ukazuje nám, kde sa miestni chlapi stretávajú, aby sa porozprávali o športe…

socha kubanka

Viktor nás vodí po všetkých dôležitých miestach a pridáva aj niečo navyše (Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza de San Francisco de Asís, Plaza Vieja, el Capitolio, La Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculada de La Habana) a tak sa môj zoznam z domu skracuje.

pohoda

Sedíme si na lavičke, popíjame rum, kubánska hudba v pozadí, zabúdam prihlasovacie údaje do pracovného počítača… Tuším sa začína naozaj dovolenka. A ako inak, na dovolenke je človek happy. O to viac, keď nás každý druhý podnik láka na úžasné ponuky a ja sa pýtam, môže človek nebyť happy, keď ešte aj hour je happy? (pre menej chápavých: happy hour – miešané drinky za 2CUC).

labottega pizza

Pochopiteľne, keď je človek happy, pretrávi mu a tak sa tešíme, keď objavíme pizzerku. Ich pizza je niečo ako posúch s kečupom a syrom, ale popravde, na naše vyhladované žalúdky úplne stačí. Za 40 centov to otáčame na trikrát.

Ďalšie ráno sa s Havanou lúčime a cestou na stanicu autobusov Viazul si robíme poslednú zastávku na Plaza de la Revolucion.

larevolution revolucion che

Úsmev a chuť pózovať na fotky nás ale prešla hneď, keď sme zistili, že viazulom dnes do Viňáles nepôjdeme. Lístky je potrebné rezervovať 24 hodín vopred, a tak si to dáme po vyše hodine čakania spolu s domácimi – taxíkom. Taxi collectivo patrí ku skúsenostiam, ktoré turista musí na Kube zažiť.

Náš itinerár obsahoval ešte zastávku na Playas del Este, ale postavenie vesmíru, respektíve počasie, bolo proti nám, takže Santa Maria del Mar, kde sa dá dostať autobusom z Central parku za 5CUC spiatočne nám ostala nabudúce…

[space value=“50″]

Páčil sa ti článok? Podpor nás…

Horalka

Lajky vyzbierané na Facebooku či Instagrame nás veľmi tešia a sú pre nás veľmi dôležité. Vďaka ním sa dostávame do povedomia a zviditeľnujeme sa. Kedže vám ale chceme prinášať stále hodnotnejší a zaujímavejší obsah, aj malá podpora v hodnote Horalky nás poteší a pomôže.
Možnosti, ako sa to dá, nájdete v sekcii – Podporte nás.
Ďakujeme.

Odporúčané články