Turistika po španielsky – Montserrat (Sant Jeroni)

Nechce sa mi vymýšľať žiadne úvody. Skrátka a dobre, nasledujúci príspevok bude o nenáročnej, jedňodňovej turistike v Španielsku, neďaleko Barcelony.

Keď sa povie Barcelona, asociácie sú poväčšinou Sagrada Familia, Park Guell resp. Gaudi, tapas, vínko a poriadne slané more. Isteže. Bol by hriech všetko toto vynechať, ale správny časový harmonogram a pokojne sa stíha aj výlet do neďalekých kopcov.

Medzi riadkami, áno, som organizačný freak, milujem excelovské tabuľky a časové harmonogramy. Priznávam to dobrovoľne a bez nátlaku. Rada plánujem… Ale nie som agresívna, ak sa plán nedodržiava úplne presne. A keby sa začali prejavovať známky potenciálnej nervozity, riešenie je káva alebo víno – podľa fázy dňa a okolností…

V každom prípade, na základe vlastných skúseností, plne odporúčam výlet na jedinečný Montserrat a keď už, tak rovno výstup na jeho najvyšší vrchol, Sant Jeroni. Nadmorská výška 1236 m.n.m okrem iného úplne stačí na to, aby sa vám za odmenu naskytol 360° výhľad na Katalánsko.

Doprava je jednoduchá a pohodlná. Priamo z Barcelony ide vlak označený ako R5, smer Manresa, na ktorý nadväzuje lanovka, či zubačka, ktorá vás môže vyviesť až na úroveň benediktínského kláštora, ktorý tam bol postavený už v 11tom storočí.

Inak, vraj v tomto kláštore v minulosti ukrývali aj svätý grál. Tajne som dúfala, že sa niekde preto mihne Indiana Jones, ale potom mi došlo, že predsa raz svätý grál už našiel a vlastne aj stratil, keď sa celá svätyňa prepadla aj s nacistami z druhej svetovej vojny…

Vlak začína na ľahko nájditeľnej stanici na Placa d’Espanya a samotná cesta trvá okolo hodinky. V podstate ide len o to, koľko času si na turistiku vyhradíte. Ak máte času dosť, môžete si to vyšľapať poctivo, už z dediny. My sme časom šetrili, a využili sme rozkošnú žltú lanovku. Vlak aj lanovka dokopy, spiatočný lístok, nás vyšiel na 22 eur na osobu.

Samotný výstup nie je náročný, ale nemožno ho označiť za prechádzku. Na ceste hore totiž číha cez 700 schodov. Zároveň však nie je núdza o vhodné miesto na oddych, (resp. nenápadné fotenie okolitých zubatých hôr, kým si veľký ritný sval oddýchne). Dobré je, že nie je núdza ani o tieň, za ktorý sme boli aj my vďačné, keďže ani tento krát som nesklamala a výstup prebiehal počas najslnečnejšieho rozpáleného obeda.

Značenie je jednoznačné a prehľadné a pred veľkým finále, len kúsok od vrchola sa zhusťuje a hlási približovanie sa k cieľu každých 10 minút. Motivačné. Nevzdáte to predsa skôr, ako dosiahnete vrchol – to sa nerobí!

Celkový výstup trvá menej ako 2 hodiny, pripočítajte čas na milión fotiek a smerom dole to zbehnete aj za hodku. Lanovka chodí každých 15 minút a vlak späť do Barcelony každú hodinu…

Odporúčané články